Chęć obniżenia kosztów, potrzeba elastyczności, projektowy i zdalny tryb pracy – każdy z tych aspektów sprawia, że wielu przedsiębiorców rozważa możliwość zawarcia współpracy z freelancerem, który wykonywałby dla firmy określone czynności. I tu pojawia się problem związany z księgowością, mianowicie z tym, w jaki sposób można rozliczyć się za pracę z freelancerem?

Wybierz freelancera zrzeszonego w AIP

Niestety, praktyka pokazuje, że biuro rachunkowe ulokowane w AIP-ie, a także jego wewnętrzne procedury rozliczeniowe wcale nie wpływa na szybsze i sprawniejsze rozliczenia, wręcz przeciwnie – często instytucje te potrafią mocno pogmatwać cały proces, a nawet opóźniać się z wypłatą wynagrodzenia wykonawcy. Opinie wobec funkcjonowania Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości są podzielone.

Biuro rachunkowe Wrocław

Zawrzyj umowę o dzieło

Duże koszty związane z zatrudnieniem pracowników na etat sprawiają, że przedsiębiorcy szukają tańszych rozwiązań. Oprócz comiesięcznych obciążeń podatkowych związanych z zatrudnieniem na pełen etat, przedsiębiorca musi jeszcze zapewnić odpowiednie miejsce pracy, dostęp do kuchni i toalety, zadbać o ogrzewanie, sprawny sprzęt oraz – coraz częściej – dodatkowe atrakcje i rozrywki. Często musi przeprowadzić również szkolenie BHP, a także wysyłać pracownika raz na jakiś czas na kursy doszkalające. Musi również troszczyć się o dobrą atmosferę pracy, gdyż w czasach, kiedy mamy rynek pracownika rezygnacja z etatu staje się bardziej powszechna niż kilkanaście lat temu.

Nie zawsze jednak chodzi im wyłącznie o sprawy finansowe. Czasem po prostu zlecenie ma charakter jednorazowy, dlatego zlecający nie chcą, a wręcz nie powinni wiązać się z wykonawcą umową o pracę. Na taką okoliczność Kodeks pracy przygotował formułę umowy o dzieło, w której każda ze stron określa swój zakres obowiązków, oczekiwań oraz kwotę wynagrodzenia, na którą wzajemnie się umawia. Warto jednak pamiętać, że umowa o dzieło, jak sama nazwa wskazuje, może być zastosowana jedynie wówczas, gdy podwykonawca faktycznie jest rozliczany za wykonanie konkretnego i skończonego dzieła w wyznaczonym z góry czasie.