Rynek pracownika daje o sobie znać przedsiębiorcom działającym w wielu branżach. Brak odpowiedniej liczby wykwalifikowanych osób sprawia, że firmy przeznaczają coraz większe budżety na pozyskiwanie nowych rąk do pracy. Jak, w obecnie panujących warunkach rynkowych, zatrzymać u siebie cennego pracownika?

Zapewnij swojemu pracownikowi dużą niezależność

Wiedza na temat czynników, które motywują ludzi do pracy i działania, można wykorzystać do zbudowania takiej atmosfery w firmie, w której pracownik będzie czuł się dobrze i której nie zechce opuścić. Jednym z kluczowych aspektów, które zwiększają przywiązanie pracownika do konkretnej firmy, jest pozostawienie mu dużej autonomii. Swoboda działania, oczywiście w pewnych ramach, rozbudza w pracowniku zaangażowanie, chęci i pasje.

Biuro rachunkowe Wrocław

Pozwól pracownikowi się rozwijać

Zadania, które nie są ani zbyt łatwe, ani zbyt trudne zachęcają do rozwoju, wyzwalają w człowieku kreatywność i otwarte myślenie. Pracownik, który czuje, że rozwija się w danej firmie, będzie pozytywnie ją oceniać i nie zechce rozstawać się z dotychczasowym miejscem pracy. Dobrze, jeśli szef dba o tę sferę także poprzez finansowanie podwładnym wartościowych szkoleń, powiązanych z profilem firmy i zainteresowaniami pracownika. To wyzwala w zatrudnionej osobie poczucie, że przedsiębiorcom zależy na jej rozwoju, a nie tylko na wykonywaniu tych samych, powtarzalnych i mało rozwijających zadań generujących przychody. Zaletą inwestowania w rozwój pracownika jest – z perspektywy przedsiębiorcy – możliwość wliczenia szkolenia do kosztów uzyskania przychodu. Biuro rachunkowe podpowie, w jaki sposób poprawnie je udokumentować.

Przekonaj pracownika, że bierze udział w czymś doniosłym i ważnym

Istnieje wiele rodzajów prac, które skutkują stworzeniem potężnych i wspaniałych dzieł – innowacyjnych produktów, nowoczesnych aplikacji rozwiązujących istotny problem, wybitnych gier wideo czy klinik. Poczucie bycia elementem czegoś większego – częścią zespołu, który zmierza w stronę osiągnięcia wyjątkowych celów, pozwoli rozbudzić zaangażowanie i autentyczne zainteresowanie pracą nad projektem.