W myśl ustawy o podatku dochodowym, która weszła w życie 1 stycznia 2019 roku, do kosztów podatkowych można zaliczyć w pełni jedynie samochody, których wartość nie przekracza kwoty 150 tysięcy złotych. Przedsiębiorcy, którzy nabywają auta z kategorii luksusowych, a więc przekraczające tę kwotę, muszą liczyć z ograniczeniami w amortyzacji nowego pojazdu. Czy istnieją możliwości na zaliczenie do kosztów podatkowych kwoty wyższej niż 150 tysięcy złotych?

Jakie zmiany w zakresie amortyzacji pojazdów osobowych wprowadza nowa ustawa?

W myśl nowelizacji ustawy o podatku dochodowym, ustawodawca podwyższył limit, zgodnie z którym samochód jest uznawany za luksusowy. W przypadku samochodów droższych niż 150 tysięcy złotych, prawo przewiduje możliwość odpisania wydatków jedynie do kwoty limitu, czyli wspomnianych już 150 tysięcy złotych. Przykładowo, przedsiębiorca, który zakupi auto warte 300 tysięcy złotych, do kosztów podatkowych nie będzie mógł zaliczyć więcej niż przyjęty limit, czyli połowę kwoty (150 tysięcy złotych). Sytuacja ta dotyczy każdego właściciela firmy, który weźmie w leasing lub wynajem samochód osobowy o wartości przekraczającej 150 tysięcy złotych. Wówczas kosztem uzyskania przychodu jest wyłącznie część czynszu inicjalnego i każdej raty, która nie przekracza przyjętego przez ustawodawcę limitu (150 tys. zł).

Biuro rachunkowe Wrocław

Czy istnieje możliwość zaliczenia do kosztów więcej niż przyjęty limit?

Istnieją pewne rozwiązania umożliwiające wliczenie do kosztów podatkowych wydatków większych aniżeli 150 tysięcy złotych. Taka sytuacja może mieć miejsce wtedy, gdy przedsiębiorca zdecyduje się na połączenie leasingu z kupnem i amortyzacją. Fakt, że wziął samochód w leasing, umożliwi mu wliczenie do kosztów podatkowych pełnych 150 tysięcy złotych. W przypadku właścicieli firm, którzy zamierzają nabyć samochód z kategorii luksusowych, dobrym pomysłem może być połączenie leasingu z kupnem. W takim wariancie odstępuje się jednak od amortyzacji pojazdu, a więc od wprowadzenia go do ewidencji środków trwałych. Biuro rachunkowe Wrocław może wesprzeć przedsiębiorcę w dokonaniu niezbędnych rozliczeń.