Projekt zmian w ustawie o VAT został zaniechany przez ustawodawcę. Na skutek decyzji marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego projekt ten został wycofany z planowanego porządku obrad jeszcze w marcu. W związku z tym osoby prowadzące sprzedaż wciąż muszą opierać się na aktualnej, niejednokrotnie skomplikowanej i niejasnej, matrycy stawek VAT. Co nowelizacja ustawy mogła wnieść do życia typowego przedsiębiorcy?

Kontrowersje wokół nowej matrycy stawek VAT

Projekt nowelizacji ustawy o VAT wzbudził sporo zamieszania wśród posłów różnych partii. Istotny problem stanowiła przede wszystkim zmiana dotycząca opodatkowania napojów, soków i nektarów, bazujących na wsadzie owocowym. Choć wstępny projekt ustawy przewidywał, że stawka VAT na nektary owocowe i warzywne nie ulegnie zmianie (aktualnie wynosi 5%), i tak stał się punktem zapalnym wśród posłów. Ustawodawca zakładał zwiększenie stawek VAT na tego typu produkty do 23%, co mogłoby niekorzystnie wpłynąć na sytuację rolników, sadowników i przetwórców. Protest wszczęły przede wszystkim środowiska skupione wokół PSL, ale także Kukiz ‘15. O ile zaprzestanie prac na nową matrycą stawek VAT ucieszyło rolników, o tyle zmartwiło konsumentów korzystających z e-booków i e-prasy. Oni bowiem mieli zapowiedziane, że stawki VAT na tego typu produkty elektroniczne wraz z nowelizacją ustawy o VAT będą niższe. Pierwotnie zakładano, że nowe przepisy wejdą w życie 1 czerwca tego roku, a część zmian – 1 stycznia 2020 roku.

Biuro rachunkowe Wrocław

Dlaczego planowano wprowadzenie nowelizacji ustawy o VAT?

Pomysłodawcy zmian za jedną z głównych przyczyn prac nad nową matrycą wskazywali zbyt skomplikowany, zagmatwany i mało efektywny system. Jego brak przejrzystości utrudnia życie przedsiębiorcom i wywołuje sporo niejasności co do stosowania konkretnych stawek VAT na produkty w ramach jednej kategorii. Z perspektywy osoby prowadzącej sprzedaż produktów, zwłaszcza spożywczych, nowa matryca stawek VAT mogłaby znacząco uprościć regulacje w tej kwestii. Biuro rachunkowe we Wrocławiu może pomóc w określeniu stawek VAT dla różnych grup produktów.