Od nowego roku z mikrorachunku korzystać będzie każdy, kto płaci podatki. Zdaniem resortu, tego typu rozwiązanie znacznie usprawni rozliczanie podatków. Jednak drugą stronę medalu widzą pracownicy administracji skarbowej, którzy wiedzą, jakie zmiany pociąga za sobą wdrożenie nowej metody rozliczeń.

Czym jest mikrorachunek i w jaki sposób działa?

Najprościej rzecz ujmując, mikrorachunki podatkowe polegają na założeniu każdemu podatnikowi indywidualnego numeru rachunku, przeznaczonego do szybkiego i prostego wpłacania kwot należnych urzędowi skarbowemu. Swój numer mikrorachunku będzie można uzyskać za pomocą smartfona czy laptopa (wchodząc na stronę podatki.gov.pl) lub też drogą tradycyjną – udając się bezpośrednio do swojego urzędu skarbowego. Identyfikatorem numeru mikrorachunku w przypadku osoby fizycznej będzie jej numer PESEL, zaś w przypadku przedsiębiorców – numer NIP.

Biuro rachunkowe Wrocław

Jakie korzyści dla podatników niesie ze sobą indywidualny mikrorachunek podatkowy?

Jak podkreślają eksperci, w tym biuro rachunkowe Wrocław, jeden rachunek przeznaczony do płatności podatkowych stanowi doskonałe rozwiązanie, ułatwiające życia zarówno osobom fizycznym, jak też przedsiębiorcom. Specjaliści zwracają uwagę zwłaszcza na możliwość szybszego wyjaśnienia kwestii związanych z jakimikolwiek wątpliwościami podatnika co do jego zaległości podatkowych. Z perspektywy podatnika odprowadzanie podatków na pewno będzie procesem bardziej przejrzystym, szybszym i nowoczesnym.

Jakie problemy może generować ustanowienie indywidualnych mikrorachunków podatkowych?

Należy pamiętać, że organy skarbowe muszą zmierzyć się z ogromnym przedsięwzięciem, wymagającym sprawnie funkcjonujących rozwiązań technicznych. Zdaniem ekspertów, okres przejściowy może generować pewne problemy, co ma zwykle miejsce w przypadku wprowadzania nowych rozwiązań na masową skalę. Miejmy jednak nadzieję, że jako podatnicy nie odczujemy ich zbyt mocno, a będziemy mogli za to korzystać z funkcjonalnego i ułatwiającego życie narzędzia.