Kontrola z Urzędu Skarbowego zawsze jest choć trochę stresująca dla przedsiębiorcy. Zamiast jednak bać się tego, co nieuniknione, zdecydowanie lepiej zadbać o poprawność prowadzonych dokumentów firmowych oraz ich zgodność z obowiązującymi przepisami. Jeżeli sami nie jesteśmy pewni co do rozliczeń, o wsparcie zawsze możemy poprosić biuro rachunkowe, które przeprowadzi dokładny audyt i wykaże nieprawidłowości, jeszcze zanim zrobi to Urząd Skarbowy.

Kiedy może zawitać do nas kontrola skarbowa?

Kontrola skarbowa jest zazwyczaj niezapowiedziana. Do siedziby firmy po prostu przychodzi urzędnik, który rozpoczyna proces kontroli firmowych dokumentów. Powinni się jej spodziewać płatnicy podatku VAT, zazwyczaj osiągający wysokie obroty roczne, choć tak naprawdę kontrola skarbowa może spotkać każdego przedsiębiorcę. Szczególnie właściciela firmy prowadzącego sprzedaż – wówczas urzędnik może wcielić się nawet w rolę tajemniczego klienta, który usiłuje kupić od nas towar i sprawdzić, czy – zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa – otrzyma od nas paragon.

Biuro rachunkowe Wrocław

W jaki sposób najlepiej przygotować się do kontroli skarbowej?

Trudno przygotować się do kontroli skarbowej, bo jest ona z zasady niezapowiedziana. Możemy natomiast na bieżąco pilnować, aby firmowa dokumentacja była prowadzona zgodnie z obowiązującymi zasadami. Osoby, które nie są pewne poprawności rozliczeń, mogą zlecić zewnętrznemu podmiotowi audyt swoich dokumentów. Kontroli z Urzędu Skarbowego podlega dokumentacja podatkowa, między innymi karta podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, rozliczenie na zasadach ogólnych, ale też rozliczenie podatku VAT (od towarów i usług). Wizyta urzędnika odbywa się w siedzibie firmy. W przypadku podejrzeń o popełnieniu poważnego przestępstwa, na przykład wyłudzeniu VAT-u, Urząd Skarbowy ma na tyle szerokie uprawnienia, że poza kontrolą w siedzibie firmy ma prawo udać się do mieszkania przedsiębiorcy. Dotyczy to jednak sytuacji sporadycznych, na przykład związanych z karuzelami podatkowymi i wyłudzeniami podatku VAT na duże sumy.